Dnes je 20.01.2017,
sviatok má Dalibor

Folklórna skupina Štrbän

Zmienka o zachovávaní folklórnych tradícií v našej obci pochádza už z roku 1921. Práca súboru nebola systematická a dlho sa nezachovala. Až v roku 1954 vytvorili mládežníci tanečnú skupinu, s ktorou reprezentovali našu obec na spartakiáde v Prahe. V tom čase ich nacvičoval Ján Baláž. V ďalšom období sa mladí schádzali pod taktovkou p. uč. J. Šorala, ktorý vtedy viedol detskú folklórnu skupinu. Predstavili sa na 2. folklórnych slávnostiach vo Východnej a štrbský folklór bol žiadaný aj v rámci Hrádockého okresu i žilinského kraja. V roku 1963 založil spevácku skupinu p. Kornel Jurčo. Rozvíjali činnosť folklóru s cieľom zachovať piesne, obyčaje a zvyky pre budúce generácie a pod názvom Štrbän úspešne reprezentovali obec Štrba. Neskôr sa skupina rozšírila o mužských členov a začali nacvičovať ucelené programy ako napr. Kúdelná izba, Od Lucie vo Vilie, Nosenie darov, Čepčienka, Svadba, Na Mlynici, Keď sobota večer príde, Sadenie stromkov a mnoho ďalších.
Účinkovala na festivaloch, súťažiach, rôznych podujatiach, prehliadkach s celoštátnym rozsahom, ale i v zahraničí, napr. v Nemecku, Poľsku, Maďarsku, Juhoslávii, v ZSSR.
Na Folklórnom festivale vo Východnej sa zúčastnili 48 krát.
Účinkovali pri nahrávaní filmových produkcií – Kolotoč, Pečieme na Vianoce, Robota ťa mamko, Štrbská svadba, Vinšujem Vám tieto sviatky, Roky nezastavíš, Kura melancholik.
Na súťažiach krajských i celoslovenských obsadzovali popredné miesta. Z medzinárodnej nahrávky viachlasých spevov Prix Bratislava 1977 si odniesli 1. miesto. Vydali magnetofónovú nahrávku A v tej Štrbe a nahrali mnoho štrbských piesní v rozhlase v B. Bystrici, Košiciach i v Bratislave.
Štrbský folklórny súbor Štrbän má počas svojho pôsobenia bohatú činnosť. Po odchode vedúceho skupiny p. K. Jurču prevzala taktovku p. Anna Švorcová, posledné roky viedol folkloristov p. Pavol Sokol. Aj keď členom pribúdajú roky, nezanevreli na svoje poslanie – zachovať to najcennejšie – pôvodnosť piesne, spevu, reči, kroja a odovzdávať to ďalším generáciám.

  • Robota ca mamko, robota zodraua,
  • dokým si nas bielym chlebom vychovaua.