Deň detí a športu

ObecŠtrba
MiestoŠportový štadión ŠK Štrba
Termín28.05.2017 - 28.05.2017
Webwww.skstrba.sk/den-deti-sportu/
Facebookwww.facebook.com/events/1384930298262095/

V nedeľu 28. mája 2017 sa v Športovom štadióne ŠK Štrba uskutočnil Deň detí a športu. Je to súčasne oslava MDD a bežecká štafeta 100 x 1000 m, ktorej  už 32. ročník mal rekordnú účasť 315 bežcov od najmenších detí v kočíkoch až po skúsených športovcov vo veteránskom veku. Do súťaženia sa zapojilo aj 49 rodín. Každý, kto odbehol bežeckú štafetu, získal účastnícky list s časom a fotografiami úspešných športovcov, ktorí prišli pozdraviť účastníkov, suvenír s logom podujatia a kampane Move Week i drobnú sladkosť a ovocie od partnerov.

Podujatie otvorili starosta obce Štrba, Michal Sýkora a zakladateľ bežeckej štafety Michal Šerfel zo Športového klubu Štrba. V úvode podujatia pozdravila účastníkov aj špičková slovenská lyžiarka Veronika Velez Zuzulová, ktorá spolu s biatlonistom Martinom Otčenášom, podpredsedníčkou Klubu olympionikov Vysoké Tatry Annou Pasiarovou  a Ľubomírou Iľanovskou riaditeľkou ZŠ v Štrbe rozbehli ako prví bežeckú štafetu, ktorá od deviatej rána pokračovala nepretržite až do poludnia. Postupne sa pridali aj juniorskí reprezentanti v behu na lyžiach Aneta Smerčiaková a Ján Mikuš a domáci viacnásobný majster sveta v kickboxe Pavol Garaj. O rýchlostnom lyžovaní – speedski porozprával Michal Bekeš. Známi športovci venovali v autogramiáde účastníkom pamätný podpis a odovzdali ceny víťazom.

Názov štafety 100×1000 metrov pochádza z minulosti, kedy sa organizátori snažili zapojiť aspoň 100 bežcov, ktorí odbehnú svoj 1000 metrový úsek. Bežecká štafeta nemá pretekársky charakter, cieľový počet bežcov je každý rok viacnásobné prekonávaný, ale čas každého z 315 bežcov bol zaznamenaný a prví traja bežci vo svojich kategóriách získali zaujímavé ceny.  Najrýchlejším bežcom bol Martin Škvarenina s časom 3:36,3. Podujatia sa každoročne zúčastňujú aj deti z detských domovov. Tento rok to bolo 45 detí z detského domova v Liptovskom Hrádku.

Preteky sú súčasťou kalendára bežeckých podujatí Tatry v pohybe a druhýkrát sú zaradené do európskej kampane MOVE Week (Týždeň v pohybe), ktorá prebieha v dňoch 29. mája – 4. júna 2017. Je zameraná na rozvoj fyzických aktivít. Jej vyhlasovateľom je Medzinárodná asociácia športu a kultúry /ISCA/, ktorá sa usiluje prostredníctvom celoročného programu NowWeMove zapojiť do roku 2020 do športu a fyzických aktivít viac ako 100 miliónov Európanov. Medzi ambasádormi projektu je aj riaditeľka ZŠ Štrba a olympionička zo Štrby Ľubomíra Iľanovská.

V rámci Dňa detí   boli deti popri behaní rôzne súťaže za sladkú odmenu nafukovacie atrakcie, elektrické autíčkach, maľovanie na tvár i cukrová vata. Športcentrum Sloník RYJA ponúklo trampolíny pre cvičenie – Jumping a k dispozícii boli stánky s občerstvením, balónmi a suvenírmi.

Poloha na mape

Fotogaléria


2018 Copyright Obec Štrba.