Lúčnica v Tatrách - 2017

ObecŠtrbské Pleso
Termín31.07.2017 - 04.08.2017
Webwww.lucnica.sk/2017/06/lucnica-v-tatrach/

Vysoké Tatry boli počas celého prvého augustového týždňa rozžiarené Lúčnicou.

30 rokov sa Lúčnici akosi nedarilo dostať do Vysokých Tatier. Po tomto týždni to už neplatí. Výstupom na Kriváň sa začal ich tatranský pobyt plný spevu, tanca a krásy v rámci projektu Lúčnica v Tatrách.

Lúčničiari spievali už v pondelok cestujúcim, keď sa  do Tatier presúvali vlakom z bratislavskej Hlavnej stanice do Štrby a odtiaľ ozubnicovou železnicou na Štrbské Pleso.  Na Kriváň sa vybrali  s nimi aj ďalší fanúšikovia.

Po vrcholoch sa teda po prvýkrát niesli tóny ľudových piesní Lúčnice. Medzi nimi aj podpoľanská pieseň  Nič sa mi nepáči – obľúbená pieseň umeleckého šéfa Štefana Nosáľa, ktorý zomrel 23. júla vo veku 90 rokov.

Folklórne skupiny a súbory z podtatranských obcí a miest sa pripojili k Lúčnici v stredu a spoločne si zaspievali okolo Štrbského plesa. Bola to nádherná prehliadka krojov a spevov všetkých generácií, medzi ktorými bola aj naša ženská spevácka skupina Štrbän. K spevom sa pripojili aj stovky divákov, turistov a návštevníkov Štrbského Plesa a spievali piesne zo spevníka, ktoré zostavili lúčničiari z piesní takmer zo všetkých regiónov Slovenska.

Vo štvrtok  už od obeda prichádzali diváci na Štrbské Pleso, aby   videli nielen nádheru tatranskej prírody, ale aj nádheru slovenskej kultúry a  to najlepšie z repertoáru Lúčnice.

Na špeciálne postavenom veľkom javisku pod skokanskými mostíkmi na Štrbskom Plese takmer 6 tisíc divákov videlo najprv Veseličky z Liptovských Sliačov, Detské folklórne súbory Ďumbier z Liptovského Mikuláša, Jadlovček z Margecian, Letničku z Popradu a Pramienok z Liptovského Mikuláša a potom prišla  na rad už „veľká“ Lúčnica –  celý takmer 50 členný tanečný súbor so speváckou skupinou a veľkým orchestrom. Lúčnicu privítala piesňami naša folklórna skupina Štrbän a samozrejme starosta obce Michal Sýkora v štrbskom kroji. Poďakoval generálnemu riaditeľovi Lúčnice Mariánovi Turnerovi, že sme mohli byť hostiteľmi tohto umeleckého telesa a na spomienku na Štrbu a Štrbské Pleso mu odovzdal valašku od Petra Garaja. Poďakovanie a k tomu drevorezba od Jána Michalku patrili aj ďalším  organizátorom, a to  Júliusovi Jackuliakovi manažérovi tanečného súboru, Viliamovi Gruskovi ml. producentovi a Štefánii Bartošovej p.r. manažérke.

Lúčnica si týmto veľkým koncertom na Štrbskom Plese uctila svojho umeleckého šéfa prof.. Štefana Nosáľa.

Takýto koncert Štrbské Pleso ešte nezažilo, svojim majstrovstvom Lúčnica vytvorila program s vysokým umeleckým nábojom.

Video

Fotogaléria


2018 Copyright Obec Štrba.