Deň kroja 2018

ObecŠtrba
MiestoBanská Bystrica
Termín08.09.2018 - 08.09.2018

Výnimočný deň, ktorý pripravil týždenník Slovenka a ZMOS v spolupráci s významnými inštitúciami, ako aj s predstaviteľmi Lúčnice a ďalšími významnými slovenskými folklórnymi súbormi, začal novodobú kapitolu Slovenska.

Prvý Deň kroja prilákal do Banskej Bystrice vyobliekaných ľudí z celého Slovenska i zo zahraničia a návštevníci  v krojoch vytvorili nový rekord – do Knihy slovenských rekordov sa zapíše číslo 2679.

DEŇ KROJA bol nezabudnuteľným zážitkom pre celé Slovensko. Ukázali sme naše tradície, pestrú rôznorodosť zvyklostí našich miest a obcí, umenia a krásy krojov. Folklór sa konečne dostal do povedomia aj mladej generácie. Byť hrdý na svoje mesto, obec alebo región, z ktorého pochádzame, sa stalo aj ich životným mottom. V trojhodinovom programe nechýbal Spevácky zbor Lúčnica a banskobystrické folklórne súbory, ale aj FS Štrbän, ktorý predstavil v jednotlivých obrazoch všetky druhy Štrbského kroja – sviatočný, pracovný, smútočný, dievčenský, detský a svadobný.
Folklór spojil generácie. Myšlienkou tohto podujatia je dať úctu predkom a tomu, čo nám odkázali a čo vedeli. Keď sa zamyslíme nad každým krojom z každého kúta, vieme v akých podmienkach žili, vieme v akých podmienkach sa radovali či smútili. Našou povinnosťou je živiť to a je to potrebné aj ako odkaz pre budúce generácie.

Fotogaléria


2018 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Kontakt