Dnes je 20.01.2017,
sviatok má Dalibor

Zaniknutá stredoveká osada Šoldov

Od mája 2013 prebieha v katastrálnom území našej obce archeologický výskum zaniknutej osady Šoldov, ktorý realizujú archeológovia z Archeologického ústavu Nitra za účasti riaditeľa ústavu PhDr. Mateja Ruttkaya, CSc., regionálneho pracovníka AÚ SAV Nitra PhDr. Mariána Sojáka, PhD. a koordinátora za obec  Michala Pavelu.


V roku 1951 boli v uvedenej lokalite zrealizované vykopávky, ktoré viedol Prof. Dr. Alfréd Piffl so študentmi archeológie. Pri niekoľkotýždňovom výskume sa našli viaceré archeologické vykopávky. Podľa nich sa dalo usúdiť, že v Šoldove sa prekrývajú dve časové obdobia. Kamenný kríž z tejto lokality, ktorý je momentálne vystavený v Národnom múzeu na Bratislavskom hrade by staršie obdobie radil až do čias Veľkej Moravy. Boli tam nájdené kostry ľudí, ktorých výška presahovala 200 cm a veľa ďalších historických artefaktov, ktoré sú uložené aj v Podtatranskom múzeu v Poprade. Prof. Dr. A. Piffl chcel pokračovať vo výskume aj v ďalšom roku, ale bol určený ako hlavný architekt pri obnove Bratislavského hradu v r. 1952. Odvtedy na vykopávkach v Šoldove už nikto nepracoval.

Cieľom obnovenia a ukončenia archeologického výskumu v Šoldove je dokázať, že v podtatranskej oblasti žili ľudia už dávno pred príchodom nemeckých kolonistov v 13. storočí. Súčasne by to pomohlo rozvoju cestovného ruchu pod Tatrami, keďže lokalita je asi 200 m od diaľnice D1 a vedie popri nej cyklistický chodník. V budúcnosti sa plánuje sprístupnenie tejto lokality z odpočívadla pri diaľnici.

 

 

Výsledky archeologického výskumu v lokalite Šoldov a ďalšie zámery s lokalitou prezentovali 1. 10. 2013 v zasadačke Spoločenského domu v Štrbe pracovníci Archeologického ústavu SAV Nitra.

 

 

Na záver prác pre rok 2013 bola v Šoldove komisia na zhodnotenie archeologického výskumu.

 

 

Archeologický výskum v zaniknutej osade Šoldov pokračuje aj v roku 2015