Jazierka lásky

Poloha na mape

Jazierka Lásky sa nachádzajú  neďaleko centrálneho parkoviska. Prístup k jazierkam je viac než pohodlný, nakoľko vstup k jazierkam je hneď pri asfaltovej ceste. Asi po dvoch  minútach pešej chôdze sa ocitnete pri prvom jazierku. Tu sa lesná cestička rozdeľuje. Napravo vedie popri okraji cez drevenú lávku k druhému jazierku, zatiaľ čo naľavo lesný chodníček plynule prechádza do trávnatého a taktiež pokračuje popri jazierku.

Jazierka lásky mali pôvodný názov Štrbské rybníky a ich zakladateľom bol zemepán z Liptovského Jána Jozef Szentiványi. Založil ich ešte koncom 19. storočia za účelom odchovu pstruhov, ktorými sa zarybňovalo neďaleké Štrbské pleso. Kedysi sa na brehu jedného z jazierok nachádzal aj malý domček pre rybného hospodára. Obyvatelia Štrbského Plesa tieto jazierka  nazývali Jazierkami lásky lebo radi  toto príjemné miesto uprostred tatranských lesov navštevovali a nachádzali tu pokoj. Chodili sem aj kúpeľní hostia či zamilované páry. Ich názov môže pochádzať aj zo samotnej polohy ich umiestnenia, nakoľko jazierka ležia pri sebe.
Na dne väčšieho z jazierok  sa  nachádza slovenský dvojkríž, ktorý tam bol umiestnený v roku 1940.

V súčasnosti je to populárne miesto na prechádzku a oddych. V okolí jazierok je upravený chodník a lavičky. Cesta k jazierkam je označená tabuľami a vedie od parkoviska situovaného oproti turistickej ubytovni. Pri jazierkach je osadená aj informačná tabuľa, z ktorej sa viac dozviete o histórii tohto miesta.


2023 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt