Štrbská drevenica

AdresaSNP 319
ObecŠtrba
sprievodcaAnna Marcová
AdresaUl. SNP 323/30
telefónne číslo+421 918 589 977
Návštevné hodinypondelok – piatok9,00 – 18,00 hod
                            sobota – nedeľa16,00 – 19,00 hod

Poloha na mape

    Z pôvodných drevených obytných domov, tzv. dreveníc sa v Štrbe zachovala Štrbská drevenica z roku 1875. Na drevenom tráme v prednej izbe drevenice sa píše: „ Z Boží pomoci vibudoval  dum tento Mišo Bruzik zo sinom Janom rp 1875 Jun“.

Drevenica postupne bola obnovená a rekonštruovaná do súčasnej podoby. Strecha bola nanovo pokrytá dreveným šindľom, povala a pivnice boli izolované, opravený bol prístupový chodník, vymenené okná, zvonku i zvnútra bola drevenica vymazaná hlinou a následne obielená.  Všetko bolo urobené  tak, aby nebol narušený jej pôvodný vzhľad  a charakter. Do drevenice bol zavedený aj elektrický prúd na primerané osvetlenie a nevyhnutné elektrické kúrenie.
Za pomoci ochotných občanov bola drevenica vybavená pôvodným nábytkom, ošatením, náčiním do kuchyne i náradím na spracovanie ľanu, ktoré je umiestnené v zadnej izbe.

Predná izba slúžila ako jedáleň, spálňa i obývačka. V dome kedysi žilo aj 10 – 13 ľudí,  spávali v prednej izbe na „tofli“ – lavici, na slamníkoch a pod. Deti v kolíske, za pecou alebo s rodičmi. Skrine neboli, ošatenie sa ukladalo na „žrdku“  – drevenú tyč nad posteľou a do „kasty“ – komody.

Vstupný priestor – „pitvor“, slúžil ako kuchyňa i jedáleň. Varilo sa na otvorenom ohnisku, dym na povale izoloval strechu i údil slaninu či klobásy. Voda sa nosila vo vedrách zo studne, svietilo sa petrolejkami a sviečkami.

Drevenica je od 5. júla 2002  sprístupnená verejnosti. Pôvodne stála v radovej zástavbe  rovnakých dreveníc, ktoré postupne vystriedali moderné budovy.

Drevenica je dokonalou ukážkou vtedajšieho spôsobu života, činností i odevu.

 

Fotogaléria


2023 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt