Zaniknutá osada Šoldov

Poloha na mape

Od mája 2013 prebieha v katastrálnom území našej obce archeologický výskum zaniknutej osady Šoldov, ktorý realizujú archeológovia z Archeologického ústavu Nitra za účasti riaditeľa ústavu PhDr. Mateja Ruttkaya, CSc., regionálneho pracovníka AÚ SAV Nitra PhDr. Mariána Sojáka, PhD. a koordinátora za obec  Michala Pavelu.

V roku 1951 boli v uvedenej lokalite zrealizované vykopávky, ktoré viedol Prof. Dr. Alfréd Piffl so študentmi archeológie. Pri niekoľkotýždňovom výskume sa našli viaceré archeologické vykopávky. Podľa nich sa dalo usúdiť, že v Šoldove sa prekrývajú dve časové obdobia. Kamenný kríž z tejto lokality, ktorý je momentálne vystavený v Národnom múzeu na Bratislavskom hrade by staršie obdobie radil až do čias Veľkej Moravy. Boli tam nájdené kostry ľudí, ktorých výška presahovala 200 cm a veľa ďalších historických artefaktov, ktoré sú uložené aj v Podtatranskom múzeu v Poprade. Prof. Dr. A. Piffl chcel pokračovať vo výskume aj v ďalšom roku, ale bol určený ako hlavný architekt pri obnove Bratislavského hradu v r. 1952. Odvtedy na vykopávkach v Šoldove už nikto nepracoval.

Cieľom obnovenia a ukončenia archeologického výskumu v Šoldove je dokázať, že v podtatranskej oblasti žili ľudia už dávno pred príchodom nemeckých kolonistov v 13. storočí. Súčasne by to pomohlo rozvoju cestovného ruchu pod Tatrami, keďže lokalita je asi 200 m od diaľnice D1 a vedie popri nej cyklistický chodník. V budúcnosti sa plánuje sprístupnenie tejto lokality z odpočívadla pri diaľnici.


2023 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt