Slovenský deň kroja 2020

Aj napriek prísnejším opatreniam a na inom mieste – SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 sa uskutočnil. V krásnom prostredí slovenských hôr, na Donovaloch sa stretli desiatky priaznivcov slovenského folklóru, aby ukázali svoje tradície, zvyky a um.

Po dvoch úspešných ročníkoch prišiel 3. ročník v inom formáte. Od polovice mája do konca júla  pod heslom „Tento rok prídeme za Vami“ organizátori navštívili takmer 40 slovenských miest a obcí, aby  zachytili jedinečnosť slovenských krojov, krásu regiónov a poukázali na ich výnimočnosť.

Na jednotlivých miestach  sa nezameriavali len na klasický spev či tanec, ale i na tradičné udalosti v živote – od krstín až po svadbu. A vznikli aj  unikátne fotografie Sloveniek v krojoch. Na ženskom webe „zenskyweb.sk“  môžete zahlasovať za najkrajšie predvedený slovenský kroj, kde je samozrejme odprezentovaný aj náš – štrbský.

Každoročne sa počas programu Dňa kroja pripomína pamiatka velikána slovenskej kultúry a folklóru. V roku 2018 to bol prof. Štefan Nosáľ, v roku 2019 Juraj Kubánka a Milan Rastislav Štefánik a v roku 2020  to bol Andrej Sládkovič.

  1. ročník Slovenského dňa kroja začal piesňou o rodnej zemi v podaní operného speváka a primátora Nových Zámkov Otokara Kleina. Symbolicky odštartoval vystúpenia súborov z jedenástich obcí – folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice, Spjevule ze Skalice, FS Jána Lazoríka z Krivian, Senior Vršatec z Opatovej, Hrochoťan z Hrochote, Praslica z Kozároviec, Matičiarik z Nových Zámkov, Očovan z Očovej, Štrba, Sliačanka z Liptovských Sliačov a Terchová.

Na pódiu sa striedali talentovaní a húževnatí folkloristi, ich vystúpenia boli popretkávané dokrútkami z konkrétnych obcí a sprievodným slovom moderátora Romana Bomboša, ktorého hlas poznáme z rádia RTVS.

Folkloristov na podujatí privítal aj starosta našej obce a podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska  Michal Sýkora a Stanislav Mičev, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici.

A keďže sa Deň kroja niesol v znamení pamiatky 200-tého výročia od narodenia Andreja Sládkoviča, programom sa ako niť tiahla téma lásky, ktorú umocnil  Juraj Sarvaš recitovaním Sládkovičových veršov Marína.

Emócie boli silné aj pri žiadosti o ruku dvoch mladých ľudí z publika pred očami návštevníkov. Snúbencom sa dostala pocta  od Juraja Sarvaša aj cez báseň priamo na pódiu.

FS Štrbän tému lásky, svadby, pytačiek či čepčenia doplnila  choreografiou nosenia rúcha.

Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, ktoré nikde inde vo svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. Aj preto ide o stretnutie milovníkov folklóru, ktoré v rámci našich končín nemá obdoby aj keď sa kvôli pandémii muselo tento rok pristúpiť k celkom inému scenáru.

Po celý deň vládla na podujatí úžasná atmosféra. Program bol veľmi pestrý a každý si prišiel na svoje. Krásne fotografie Sloveniek v krojoch lemovali na paneloch areál, kde sa konalo podujatie a krásne dievčatá sa predstavili aj na záverečnej scéne na pódiu.  Našu obec reprezentovala Miroslava Petrušková a Petra Sokolová.

Fotogaléria


2023 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt