Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex

ObecŠtrbské Pleso
Miestoštart pred hotelom Fis
Termín24.05.2022 - 28.05.2022
Webwww.nadej.net, registracia.tatrydunaj.sk/
Facebookwww.facebook.com/tatrydunaj/

Podujatie Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex odštartovalo už 8 krát zo Štrbského Plesa. Na prvú etapu zo Štrbského Plesa do Zuberca cyklistov odštartoval Pavol Hurajt, zástupca starostu obce Štrba.

 

Po dvoch výnimočných letných pandemických ročníkoch sa cyklistické podujatie pacientov so sklerózou multiplex a ich podporovateľov vracia k pôvodnému májovému termínu. Vrcholiť bude pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex, ktorý tento rok pripadá na 30.mája 2022. Náročná 430-kilometrová trasa je rozdelená do piatich etáp a čaká na všetkých prihlásených. Zatiaľ ich je prvá stovka. Možnosť registrácie trvá do 30. apríla 2022, kedy sa definitívne uzavrie.

Osvetové podujatie Od Tatier k Dunaju už ôsmykrát upozorní na príznaky ochorenia skleróza multiplex a apelovať chce na včasnú diagnostiku a liečbu. Pri skorom záchyte ochorenia sú správne liečení pacienti schopní podávať i takéto heroické cyklistické výkony. Cyklisti prekonávajú nielen samých seba, ale aj všeobecnú neznalosť o tomto ochorení. Skleróza multiplex je vážne celoživotné chronické autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje degeneráciu bielej aj šedej hmoty centrálnej nervovej sústavy a postihuje mladých ľudí, najčastejšie ženy vo veku 20 až 40 rokov.. Včasná diagnostika môže pacientom výrazne pomôcť, problémom je časté pripisovanie príznakov iným ochoreniam. Na Slovensku je postihnutých približne 10 tisíc ľudí. Často je nesprávne spájaná s demenciou, či zabúdaním. Počiatočné príznaky sú ľahko zameniteľné s iným ochorením a diagnostika sklerózy multiplex tak môže trvať roky.

Slávnostný štart tohto ročníka je pripravený na Štrbskom Plese 24. mája 2022. „Niektorí účastníci prejdú len jednu etapu, väčšina je však atmosférou tak pohltená, že zdolajú celú trasu, i keď to vopred odmietali,“ hovorí autorka nápadu a realizátorka všetkých ročníkov Jaroslava Valčeková, predsedníčka OZ pacientov so sklerosis multiplex Nádej. Tento rok jej s organizáciou pomáhajú ďalší štyria pacienti a asistenti z Chránenej dielne Scarabeus. „A viacero dobrovoľníkov, každoročných nezištných podporovateľov a partnerov, bez ktorých by to nebolo možné,“ dopĺňa J. Valčeková. Tak ako po minulé roky sa podujatia zúčastnia okrem jednotlivcov i firemné tímy, ktoré rovnako podporia myšlienku osvety o nevyliečiteľnom, ale liečiteľnom ochorení.

Cyklojazda bude pokračovať cez Zuberec, Žilinu, Trenčín, Trnavu a končiť v Bratislave pred obchodným centrom Eurovea, kde si pacienti spolu s verejnosťou pripomenú Svetový deň sklerózy multiplex a pre návštevníkov je pripravená tombola o elektrický bicykel spoločnosti Mayo, vytrvalého partnera a podporovateľa všetkých ročníkov.

Záštitu nad podujatím prebrali primátori Liptovského Mikuláša, Žiliny, Považskej Bystrice, Trnavy, Pezinka, starostovia Štrby, Liptovskej Kokavy, Zuberca, Terchovej, Plevnika-Drieňové a predsedovia Trenčianskeho, Žilinského a Bratislavského samosprávneho kraja. Nápojovým partnerom bude Pepsi. Usporiadatelia očakávajú každého, či už na bicykli na jednu či všetky etapy, ale potešia sa i návštevníkom na námestiach a vopred ďakujú za každé spolupatričné mávanie a trúbenie popri ceste či potlesk pri dojazde.

Video s Tomášom Bezdedom – pozvánka pred Euroveu s možnosťou vyhrať v tombole elektrobicykel.

 Bezdeda video – sclerosis multiplex

 

 

 

ZDRUŽENE SCLEROSIS MULTIPLEX

NÁDEJ

Nad Lúčkami 51, 841 05 Bratislava

IČO: 37926861

S úctou

 

Valčeková Jaroslava

Predsedníčka ZSMN

 

 

Prílohy

Súbory na stiahnutie

Tlačová správa – 8. ročník OTD

Typ súboru: PDF | Zverejnené: 15.03.2022

Trasa s etapami

Typ súboru: DOCX | Zverejnené: 15.03.2022

Prezentácia OTD

Typ súboru: PDF | Zverejnené: 15.03.2022

Video

Fotogaléria


2023 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt