Spomienka na odkaz Slovenského národného povstania

ObecŠtrba
MiestoPamätník smútiaca mať
Termín26.08.2022 - 26.08.2022

Pri príležitosti 78. výročia od vypuknutia SNP sme sa  stretli pri pamätníku Smútiaca mať, aby sme si pripomenuli odkaz SNP a uctili si pamiatku tých, ktorí položili svoje životy.

Pietny akt kladenia vencov sa konal 26. augusta 2022 za účasti predstaviteľov obce, poľnohospodárskeho družstva, škôl a organizácii pôsobiacich v našej obci, členov ZO SZPB a mnohých ďalších občanov.

„Tí, čo sa nepamätajú na minulosť, sú odsúdení na to, aby ju znova prežili!“ Pamätajme preto na minulosť; pamätajme na tých, ktorí bojovali a padli v Slovenskom národnom povstaní; pamätajme na tých, ktorí bojovali, aby sme tu dnes my mohli stáť a žiť v slobodnej a demokratickej krajine. Pamätajme, že za niektoré hodnoty sa aj umiera. A pamätajme, že každý z nás musí byť pripravený obetovať aj to najcennejšie. Nie preto, že by ho niekto nútil, ale preto, že je to jednoducho v každom z nás. A práve v tom je ten najúprimnejší odkaz Slovenského národného povstania.“ , aj tieto slová odzneli v príhovore starostu obce Michala Sýkoru.

Veľa básnikov vplietlo do vavrínového venca svoju a svojskú vetvičku, ale všetci spoločne uvili veniec, v ktorom túžba po slobode, oslava a vďaka našim osloboditeľom, vidiny nového života sú ako najkrajšie kvety a najvzácnejšie drahokamy. Stretli sme sa pri pamätníku na pamiatku tých, čo svoj život položili k nohám vlasti, aby sme my žili v mieri  a šťastí. Zaželajme si, aby sme nikdy nezažili hrôzy vojny a akéhokoľvek ozbrojeného konfliktu. Je na nás a na mladších generáciách, aby posolstvo SNP sme zachovávali a odovzdávali ďalej.

Spomienku na odkaz SNP  sme si uctili položením venca a príležitostnou poéziou v podaní Zuzany Svitekovej aj k pamätníku na Štrbskom Plese.  Pri jazere je umiestnená bronzová socha nadživotnej veľkosti na žulovom podstavci a pred ňou osadená bronzová tabuľa s menami padlých – Ján Rášo a Štefan Morávka.

Poklonili sme sa aj pri pamätnej tabuli na železničnej stanici v Tatranskej Štrbe, ktorá je venovaná Železničiarom padlým v odboji. Michal  Bobák, Michal Fajkiš, Pavel Otčenáš Janik, Pavel Otčenáš Martek, Ján Šulek Štrbák

Nech pamiatka na padlých zostane večná!

 

Ďakujeme, všetkým, ktorí sa prišli pokloniť sa pamiatke padlých v SNP.

 

Fotogaléria


2022 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt