Výlet do okolia Košíc

Už na výročnej schôdzi si členovia  záväzne dohodli 22.júl ako termín výletu za kultúrnymi pamiatkami v okolí Košíc. V obci Budimír navštívili kaštieľ s rovnakým menom. Táto stavba z 18. storočia je národná kultúrna pamiatka. V súčasnosti je v kaštieli múzeum historických hodín. Lektorka im poskytla pútavý a veľmi zaujímavý výklad o histórií kaštieľa a jeho pôvodných obyvateľoch.

Hlavným lákadlom poznávacieho zájazdu bol Herliansky gejzír. Táto národná prírodná pamiatka sa nachádza v areáli bývalých Herlianskych kúpeľov. Chvíľu počkali, pretože prírodný úkaz  s periódou 36hodín  strieka až do výšky 22 metrov. Toto prírodné divadlo  trvalo približne 20 minút.

Poznávací zájazd pokračoval prehliadkou románsko-gotického kostolíka v obci Svinica. Táto kultúrna pamiatka je obohnaná mohutným kamenným opevnením. V interiéri kostola sa zachovali fragmenty malieb zo 14. storočia a je tu aj expozícia  k dejinám obce i samotného chrámu. Chrám spravuje Reformovaná cirkev vo Svinici,  ale na bohoslužby využíva nový moderný kostol.

Posledná zastávka výletu bola pri pamätníku Dargovských hrdinov.  Venovaný je pamiatke padlých hrdinov 2. sv. vojny.

Bol to príjemný poznávací výlet so zaujímavými informáciami.

Fotogaléria


2022 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt