Malý štrbský maratón

ObecŠtrba
MiestoŠtrba - Liptovská Teplička a späť
Termín10.07.2022 - 10.07.2022
Webwww.skstrba.sk

V nedeľu 10. júla 2022 sa v Štrbe uskutočnil 44. ročník Malého štrbského maratónu.

Na Malý štrbský maratón sa opäť vrátilo viac ako 560 športovcov. Zvíťazil Keňan Geoffrey Chege.
Vietor, slnko aj dážď si v nedeľu 10. júla 2022 do podtatranskej obce Štrba prišlo užiť 567 bežcov zo siedmich krajín. Na štart 44. ročníka Malého štrbského maratónu sa opäť postavili kvalitní keňskí bežci aj množstvo detí.

Naposledy sa podujatie v celom programe uskutočnilo pred pandémiou v roku 2019, kedy okrem účastníckeho rekordu 821 bežcov prekonal Keňan Simon Kamau Njeri s časom 1:39:33 hod. 20 rokov starý rekord Ukrajinca Oresta Babyaka. Členovia rakúskeho klubu Run2Gether, ktorý reprezentuje aj Njeri, sa vrátili pod Tatry, aby sa opäť pokúsili prepísať historické tabuľky. Geoffrey Githuku Chege, víťaz z rokov 2016 a 2018 a jeho krajan Gilbert Kiprotich Kemoi, ktorý v roku 2017 ovládol stupeň víťazov na jubilejnom 40. ročníku, ukázali svoje kvality hneď po štarte a od začiatku si vytvárali náskok. Po prebehnutí obcou Šuňava sa Chege začal svojmu krajanovi vzdiaľovať a na obrátke v Liptovskej Tepličke v čase 0:51:41 hod. mal už od Kemoi-a náskok viac ako dve minúty. S časom 1:01:05 na obrátku dobehli spoločne traja Slováci Erik Repák, Jozef Urban a Tomáš Kopčík a takmer 4 minúty po nich obrátkou prebehla aj najrýchlejšia žena Iveta Furáková. Cestou späť do Štrby sa už bežci museli vysporiadať aj so silným dažďom. Geoffrey Githuku Chege svoj náskok zvýšil o ďalšie tri minúty, no na traťový rekord a ani svoj osobný rekord z roku 2016 mu to nestačilo. Cieľom prebehol v čase 1:41:44 hod. Gilbert Kiprotich Kemoi z rovnakého klubu Run2gether sa umiestnil na druhom mieste s časom 1:47:54 hod. Svoj osobný rekord si vylepšil Erik Repák z BKO Vyšná Myšľa, ktorý s časom 1:54:13 hod. obsadil tretie miesto.

Pod dve hodiny sa dostalo 8 bežcov, medzi nimi aj rodák zo Štrby Tomáš Gemza s časom 1:59:23 hod. Medzi ženami bola najrýchlejšia Iveta Furáková z klubu ŠK Detva v pohybe, ktorá zvíťazila s časom 2:07:18 hod. Minuloročná víťazka Hana Vičarová (ČR,Fénix Sport Blansko) obsadila s časom 2:10:25 hod. druhé miesto a v čase 2:14:23 hod. dobehla tretia Monika Kubáková (TJ Obal Servis Košice). Ženský rekord 01:54:21 z roku 2000 drží aj naďalej česká atlétka Alena Peterková. 31 kilometrovú trať tento rok odbehlo 114 bežcov a v aktualizovaných historických tabuľkách sa od prvého ročníka nachádza spolu už 2290 maratóncov.
Organizátori opäť pripravili aj 10 kilometrovú trať okolo zaniknutej stredovekej osady Šoldov. Tú tentokrát absolvovalo 176 bežcov a 54 Nordic Walkerov. Medzi bežcami boli najrýchlejší Henrich Hasch (35:13 min., Run For Fun), Pavol Orolín (35:36 min., Tatragoat SLOVAKIA) a Lukáš Kubička (36:07 min., AK ZŤS Martin).

Najrýchlejšie ženy boli Paulína Bednárová (43:18 min., Bratislava), Veronika Hnátová (44:27 min., Active life team) a Natália Belovičová (44:34 min., Kovalchuk team).

Preteky v severskej chôdzi sú zaradené aj do nového Slovenského pohára Nordic Walking a desiatku najrýchlejšie absolvovali Viktor Lapšanský (1:09:25 hod. NW Stará Ľubovňa) a Jana Kovárová (1:12:53, ŠK Štrba).

Čas medzi štartom a dobehom prvých pretekárov na 10 a 31 km tratiach vyplnili preteky mládeže. Na tratiach od 150 metrov po 2,5 kilometra spolu súťažilo 223 detí a každý si z cieľa odniesol detskú účastnícku medailu a malý balík sladkých odmien.

Aj starší bežci si domov okrem nových zážitkov odniesli niekoľko suvenírov. V štartovom balíku si našli jedinečné účastnícke tričko, v cieli získali účastnícku medailu, bohaté občerstvenie a spoločne mohli diskutovať pri obede alebo vo fanzóne a po spracovaní všetkých médií si budú na webe môcť pozrieť výsledky s cieľovým videom a stiahnuť účastnícky diplom. Divákom spestrovala program ľudová hudba, moderátor a prvýkrát mohli sledovať výsledky z medzičasu a cieľa aj na veľkoplošnej obrazovke.
Po vyhlásení výsledkov bola vyžrebovaná aj divácka tombola.
Organizátorom MŠM je Obec Štrba, Obec Liptovská Teplička, Športový klub Štrba, Oblastná organizácia cestovného ruchu Vysoké Tatry a viac ako stovka dobrovoľníkov prevažne z obce Štrba, ktorá sa pod vedením organizačného výboru MŠM na tieto preteky pripravujú niekoľko mesiacov. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a s finančnou podporou Prešovského samosprávneho kraja. Vysokú úroveň pretekov sa darí udržať aj vďaka výraznej podpore množstva partnerov zo súkromného sektora.

Organizačný výbor MŠM, info@skstrba.sk, www.maraton.skstrba.sk

Po pandemických rokoch a rôznych obmedzeniach športovci opäť prejavili veľký záujem a pár dni pred pretekmi organizátori evidujú už viac ako 500 prihlášok. Na preteky pricestujú športovci zo všetkých krajín V4 a svoju účasť ohlásili aj keňskí športovci Geoffrey Githuku Chege, víťaz z rokov 2016 a 2018 a jeho krajan Gilbert Kiprotich Kemoi, ktorý v roku 2017 ovládol stupeň víťazov na jubilejnom 40. ročníku. O víťazstvo medzi ženami zabojuje aj minuloročná víťazka Hana Vičarová z Českej republiky. Z prihlásených Slovákov je v historických tabuľkách MŠM najvyššie Jozef Urban, ktorý pred mesiacom vyhral Banskobystrický maratón.
Štart hlavnej 31 kilometrovej trate zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť je naplánovaný o 9:30 hodine a traťový rekord 01:39:33 hod. drží od roku 2019 Keňan Simon Kamau Njeri. Trať MŠM je u bežcov obľúbená najmä svojim profilom a jedinečnou atmosférou. Cenným odkazom pre športovú budúcnosť je aj poctivo spracovaná historická tabuľka, ktorá eviduje všetky výsledky od prvého ročníka a na webstránke podujatia tak môžete nájsť množstvo známych a úspešných športovcov, ktorí v minulosti absolvovali toto podujatie. Na štartovej listine je aj Peter Tichý, účastník letnej olympiády v Atlante v roku 1996 a Sydney v roku 2000, ktorý reprezentoval Slovensko v športovej chôdzi a získal za to tri tituly Chodec roka. V súčasnosti sa venuje prevažne maratónom a ultramaratónom, no v Štrbe sa rozhodol vyskúšať 10 kilometrový okruh okolo stredovekej zaniknutej osady Šoldov, ktorý bol predstavený pretekárom v roku 2021. Štart desiatky je tiež o 9:30 hodine a na rovnakej trati si zasúťaží aj päťdesiatka Nordic Walkerov, ktorí zabojujú o prvé body v novom Slovenskom pohári Nordic Walking. Účastníci všetkých behov si domov odnesú účastnícke športové tričko, jedinečnú účastnícku medailu a vďaka partnerom si na trati a v cieli pochutnajú na občerstvovacích staniciach.

Súťažiť budú opäť aj deti a dorastenci v uliciach obce Štrba, ktoré si za svoj výkon odnesú malú účastnícku medailu a drobné sladké odmeny. Preteky sú pre všetky deti bezplatné a sú pre divákov výborným spestrením čakania na vytrvalostných bežcov. Jedinečnú atmosféru v cieli bude vytvárať ľudová hudba. Z podujatia každý rok vzniká dokumentárny film a je už tradíciou, že historické filmy si pretekári môžu pozrieť vo Fun zóne v Art Café Štrba a spolu s výsledkami budú vysielané aj na veľkoplošnej obrazovke v priestore štartu a cieľa.

Aj ostatní účastníci môžu súťažiť v diváckej tombole.

Organizátorom MŠM je Obec Štrba, Obec Liptovská Teplička, Športový klub Štrba, Oblastná organizácia cestovného ruchu Vysoké Tatry a viac ako stovka dobrovoľníkov prevažne z obce Štrba, ktorá sa pod vedením organizačného výboru MŠM na tento športový sviatok pripravuje niekoľko mesiacov. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a s finančnou podporou Prešovského samosprávneho kraja. Vysokú úroveň pretekov sa darí udržať aj vďaka výraznej podpore množstva partnerov zo súkromného sektora.

Upozorňujeme všetkých motoristov, že v nedeľu budú počas pretekov uzatvorené ulice v trase pretekov a všetky parkoviská budú vyhradené pre účastníkov pretekov.

Bežecký týždeň bude pokračovať v stredu 13. júla 2022 v Liptovskej Tepličke podujatím Beh po schodoch do neba a v sobotu 16. júla odštartuje 23. ročník Memoriálu Jána Stilla v Novej Lesnej.

Video

Poloha na mape

Fotogaléria


2022 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt