Karol Suchánek

Za zásluhy o rozvoj kúpeľníctva vo Vysokých Tatrách a osobitne na Štrbskom Plese
* 8.2.1917
✝ 10.11.1980

Čestné občianstvo obce Štrba mu bolo udelené 31. januára 2015 in memoriam.

Karol Suchánek sa narodil 8.februára 1917 v Malých Levároch. Patril k jednej z najvýznamnejších osobností v tatranskom regióne. Bol dlhé roky správcom a riaditeľom Československých štátnych kúpeľov na Štrbskom Plese a zapáleným dobrovoľným činovníkom a organizátorom mnohých medzinárodných lyžiarskych a športových podujatí vo Vysokých Tatrách a na Slovensku. Bol podpredsedom Organizačného výboru Majstrovstiev sveta v severských lyžiarskych disciplínach na Štrbskom Plese v roku 1970 a podpredsedom Organizačného výboru X. medzinárodného kongresu Interski v roku 1975 na Štrbskom Plese. Zaslúžil sa o obnovu a bol až do svojej smrti (10.11.1980) predsedom Organizačného výboru mnohých ročníkov Tatranského pohára v skokoch na lyžiach a bežeckých disciplínach na Štrbskom Plese ako i popredným funkcionárom každoročnej Veľkej ceny Slovenska v zjazdových disciplínach na Hrebienku v Starom Smokovci a na Skalnatom plese v Tatranskej Lomnici.

Veľkú časť svojho života zasvätil práci v našich veľhorách – Vysokých Tatrách, v klimatických liečebných kúpeľoch na Štrbskom Plese, a športu. Karol Suchánek spočiatku ako aktívny športovec sa stal neskôr významným organizátorom a činovníkom veľkých lyžiarskych a iných športových podujatí na Štrbskom Plese a vo Vysokých Tatrách ako i mimo nich. Až do svojej smrti bol dlhoročným dobrovoľným členom Tatranskej horskej služby v Starom Smokovci.

Ako reprezentant a pretekár v jazde na boboch vybojoval okrem iného aj titul Majstra Československej republiky v jazde na dvojsedadlových boboch v roku 1952 v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách. Obdržal mnoho ocenení a ďakovných listov od zástupcov slovenských a zahraničných lyžiarskych zväzov, asociácií a klubov. Svojou dlhoročnou húževnatou prácou v lyžiarskom hnutí sa Ing. Karol Suchánek významne zapísal do histórie zimných športov vo Vysokých Tatrách a na Slovensku.

Ing. Karol Suchánek zomrel v plnej sile a pracovnom nasadení nečakane v popradskej nemocnici dňa 10. novembra 1980.

Fotogaléria


2023 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt