Ladislav Harvan

Za zásluhy o výstavbu športového areálu na Štrbskom Plese a o rozvoj lyžovania na Slovensku

* 26. 2. 1931

† 8. 1. 2023

Čestné občianstvo obce Štrba mu bolo udelené 31. januára 2015.

Ing. Ladislav Harvan, CSc. sa narodil 26. februára 1931 v Stráňach pod Tatrami. Detstvo prežil na Kežmarských Žľaboch ako syn horára. Ľudovú školu vychodil v Tatranskej Lomnici, kde dochádzal pešo alebo na lyžiach. V roku 1950 ukončil štúdium na gymnáziu v Kežmarku. Vysokú školu absolvoval v Košiciach a v Brne, úspešne ju ukončil v roku 1954. Vedeckú ašpirantúru absolvoval vo Zvolene roku 1973.
19 rokov pracoval na Správe tatranského národného parku, ako vedúci oddelenia ochrany prírody. 20 rokov ako riaditeľ Tatranskej správy účelových zariadení. Ako aktívny dôchodca sa podieľal na príprave kandidatúry zimných olympijských hier.

Ing. Ladislav Harvan je jeden z najvýznamnejších funkcionárov v histórii slovenského lyžovania. Je dobre známy aj na svetovej lyžiarskej scéne (neuveriteľných 33 rokov bol členom subkomisie FIS pre stavbu a schvaľovanie zjazdových tratí) a bol zvolený aj za čestného člena. Dlhé roky pôsobil ako riaditeľ pretekov Veľkej ceny Slovenska v zjazdovom lyžovaní vo Vysokých Tatrách. Dvadsať rokov bol predsedom oblastného výboru Horskej služby, podpredsedom organizačného výboru Majstrovstiev sveta 1970 v klasickom lyžovaní vo Vysokých Tatrách a generálny sekretár organizačného výboru štvrtých zimných olympijských dní mládeže – EYOD v roku 1999. 17 rokov pôsobil ako technický delegát.

Ing. Ladislav Harvan je čestným členom, držiteľom Strieborných kruhov a Zlatého odznaku Slovenského olympijského výboru. Medzinárodný olympijský výbor mu udelil v roku 1993 trofej za činnosť enviroment pri výstavbe športových zariadení – výstavba zjazdových tratí v Európe.

Bohatá je aj publikačná činnosť – napísal viac ako 70 článkov v rôznych periodikách, 15 rozsiahlych prác a vydal 5 kníh.


2023 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt