Vatra zvrchovanosti

ObecŠtrba
Miestolokalita Strelnica
Termín16.07.2022 - 16.07.2022

16.júla 2022 bola zapálená na Strelnici v Štrbe tradičná Vatra zvrchovanosti za účasti viacerých významných hostí.

Vatra už od nepamäti patrí do našich dejín. Spájame ju so Slovenským národným povstaním, Jánskymi ohňami, s Jánošíkom. Zapálením Vatry zvrchovanosti si pripomíname Deklaráciu Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Je to uznesenie Slovenskej národnej rady zo 17. júla 1992, v ktorom poslanci národnej rady požadovali samostatnosť Slovenska. Deklarácia bola súčasťou procesu, ktorého vyvrcholením bol rozpad ČSFR a vznik samostatnej Slovenskej republiky 1.januára 1993. A to je dátum, od kedy sa aj v našej obci zapaľuje Vatra zvrchovanosti, aby sme si tak pripomenuli tieto významné udalosti našich dejín.

Podujatie pripravil Miestny odbor Matice Slovenskej v Štrbe a jeho predseda Michal Pavela privítal prítomných a v krátkosti v príhovore vysvetlil význam zapálenia vatry zvrchovanosti.

Na podujatí sa prihovoril aj starosta obce Michal Sýkora, predseda Krajskej rady Matice slovenskej Žilinského kraja Milan Stromko, riaditeľ Domu Matice slovenskej SNV Rastislav Zacher, eroposlanec Miroslav Radačovský a obyvateľov Štrby pozdravil aj syn nebohého Milana Lučanského, ktorý sa pravidelne zúčastňoval Vatry zvrchovanosti, Adam Lučanský.

Podujatie spríjemnili spevmi štrbských piesní a poéziou členky FS Štrbän a na sopránovom saxofóne zahral Milan Olšiak, s ktorým si prítomní zaspievali Na kráľovej holi.

Vatru zvrchovanosti zapálili starosta obce Michal Sýkora, predseda MO MS Michal Pavela, a pozvaní hostia.

Na podujatí nechýbalo občerstvenie a matičiarsky guláš, ktorý bol pripravený v prístrešku hotela Sipox.

Fotogaléria


2022 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt