Žiadosť o spoluprácu

V súvislosti s pripravovaným mimoriadnym číslom Štrbských novín, ktoré bude venované 1. a 2. svetovej vojne, prosíme spoluobčanov o spoluprácu.

Na webovej stránke obce a informačnom kanáli obecného televízneho vysielania sú zverejnené mená účastníkov – vojakov a obetí  1. a 2 .svetovej vojny, ku ktorým zatiaľ nemáme žiadnu fotodokumentáciu.

V prípade, že sa u vás takéto fotografie nachádzajú, môžete ich doručiť  na obecný úrad alebo do predajne Rozličný tovar M. Petruška v Štrbe, po naskenovaní vám budú ihneď vrátené.

Vojaci z 2 sv. vojny

Baláž Ján 1911 – 1. čsl. náhradný pluk

Baláž Pavol Šupala – zajatý v Nemecku

Barila Ján 1921 – 1. čs. armádny zbor

Bartoš Ján u Kučeru 1910 – SNP

Blažko Michal 1904 – SNP

Budinský Karol – taliansky front, západná légia

Dobiáš Ignác – hlavný dôstojnícky zástupca

Erdziak Ján 1919 – 1. čsl. náhradný pluk

Erdziak Michal 1922 – 1. čsl. náhradný pluk

Gallo Havaš Pavol 1913 – 1. čsl. náhradný pluk

Gallo Havaš Ján – rumunský front

Gavalier Michal 1915 – ČSA za SNP, rumunský front

Gavalier Pavol – návrh na vyznamenanie MNV v Štrbe

Gavalier Peter 1908 – SNP

Greguška Michal – cez SNP hneď prepustený

Greguška Pavel 1922 – 1. čsl. náhradný pluk

Handzuš Michal 1914 – 1. čsl. náhradný pluk

Jakubčiak Ján 1923 – 1. čsl. náhradný pluk

Jančo Ján 1920 – 1. čs. armádny zbor

Janek Vladimír 1924 – 1. čsl. náhradný pluk

Javor Štefan 1919 – ČSA za SNP

Knocík Viliam – partizán zo Štrby

Koky Ján 1914 – 1. čsl. náhradný pluk

Kratochvíla Pavol 1904 – SNP

Krišák Pavel 1926 – 1. čsl. náhradný pluk

Lafko Ján 1922 – talianský front

Michalko Ján Margeciak 1915 – pomocník za SNP

Michalko Július 1918 – 1. čsl. náhradný pluk

Michalko Michal 1903 – 1. čsl. náhradný pluk

Omasta Pavel 1914 – 1. čsl. náhradný pluk

Otava Bohumil 1916 – SNP

Pavela Michal 1911 – 1. čsl. náhradný pluk

Petrula Pavol 1921 – SNP

Ploško Ján 1913 – SNP

Puška Koloman 1913 – SNP

Srebala Ján 1908 – SNP

Sedlář Karol – obeť 2 sv. vojny

Švejkovský Václav 1925 – 1. čsl. náhradný pluk

Švorc Ján 1922 – SNP

Švorc Ján u Kovalčíka 1916 – SNP

Tomko Pavol Kolár 1910

Ujčík Michal 1922 – 1. čsl. náhradný pluk

 

Obete a ranení v 2 sv. vojne

Kiseľ Ján 1940

Pavela Ján 1938

Šalling Milan 1938

Sokolová Anna 1938

Teplická Mária 1874

Teplický Samuel 1871

Balážová Emília – ranená v r. 1944

Erdziaková Žofia – ranená v r. 1944

Garaj Ondrej – ranený 1944

Gavalier Pavol Východniankin – ranený v r. 1945

Gavalier Michal Pelech – ranený v r. 1945

Sokolová Anna – ranená v r. 1944

Hurajt Pavol – ranený po vojne

Kubis Michal – ranený po vojne

Kubis Pavol – ranený po vojne

Ujčík Ondrej – ranený po vojne

Ujčík Ján – ranený po vojne

Ujčík Pavol – ranený po vojne

 

Vojaci z 1 sv. vojny

Bačík Pavol – zajatý v Rusku

Bajkan Michal 1890 – 101. honvédsky pluk

Baláž Michal Kundáš – ranený

Bartoš Michal Kupko 1887 – 20. zdravotnícky oddiel

Blaško Ján 1889 – 67. peší pluk

Blaško Pavel pri vode – ranený

Čonka Ján 1878

Čonka Jozef – 67. peší pluk

Čonka Pavel – 67. peší pluk

Daniel Ján 1894 – 65. peší pluk

Dobias Ján – zajatý v Rusku

Dusík Ján – ranený

Erdziak Michal Červeň – ranený

Erdziak Michal u Petra 1883 – zajatý v Rusku

Erdziak Pavol 1879 – nezvestný v Rusku

Foltín Michal 1890 – zajatý v Rusku

Gajdoš Ján 1895 – 90. peší prápor

Gajdoš Pavol u Gejdoša 1887 – 32. prápor poľ. strelcov

Garaj Ján u Jonasa 1876 – 9. hovédsky pluk

Gavalier Ján 1892 – zajatý v Rusku

Gavalier Michal 1867 – 67. peší pluk

Gavalier Pavol 1876 – 67. peší pluk

Gejdoš Ján 1891

Greguška Ján Kostolník – zajatý v Rusku

Greguška Pavol – ranený

Hurajt Pavol Pavlek 1878 – 9. honvédsky pluk

Húska Pavol 1892 – 32. prápor poľ. strelcov

Chalúpka Pavol – ranený

Chladoň Ján 1881 – 9. honvédsky pluk

Ilavský Michal 1898 – zajatý v Rusku

Jacko Ján 1891 – nezvestný v Rusku

Jančík Pavol Bačík 1897

Jančo Pavol Hrnčiarkin 1895 – 67. peší pluk

Jančo Pavol u Daniela 1878 – 67. peší pluk

Kazár Pavol 1891 – 67. peší pluk

Kičin Ján 1883 – 67. peší pluk

Kováč Ján – ranený

Kratochvíla Pavol – ranený

Kubík Ján 1896

Kubis Ján 1883 – zajatý v Rusku

Kubis Michal – zajatý v Rusku

Kubiš Pavol 1890 – 32. prápor poľ. strelcov

Kunaj Ján 1897

Kunaj Ondrej 1896 – 67. peší pluk

Macko Ján 1896

Macko Pavel 1897 – legionár

Marec Jozef 1888 – zajatý v Rusku

Michalko Ján – ranený

Michalko Juraj 1889 – 67. peší pluk

Michalko Pavol – zajatý v Rusku

Nejtušiak Ján 1876 – 9. honvédsky pluk

Otčenáš Michal Chladoň 1891 – 67. peší pluk

Otčenáš Michal u Kučeru – zajatý v Rusku

Otčenáš Pavol 1892 – 30. honvédsky pluk

Ottava Bohuš – ranený

Petra Michal – 67. peší pluk

Petrula Pavol – zajatý v Rusku

Petruška Ján – ranený

Pleteník Július 1888 – legionár

Pleteník Michal 1883 – 65. peší pluk

Polc Michal – ranený

Sokol Ján 1880

Sýkora Ján 1877 – 9. honvédsky pluk

Šulek Ján Štrbák 1879 – 67. peší pluk

Švorc Ján 1889 – 67. peší pluk

Tomko Ján Fačko – ranený

Tomko Ján Kollár z vršku 1877 – 9. honvédsky pluk

Ak máte informácie a fotodokumentáciu spomenutých vojakov a obetí, budeme radi, keď nás budete kontaktovať.

Doposiaľ evidujeme už viac ako 155 vojakov z 2. sv. vojny a 30 vojakov z 1. sv. vojny.

Ďakujeme


2019 Copyright Obec Štrba. | Dôležité telefónne čísla | Ochrana osobných údajov | Používanie Cookies | Kontakt

Tieto stránky využívajú cookies. Ich ďalším používaním súhlasíte využívaním cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako cookies používame a ako ich používanie môžete odmietnuť nastavením svojho internetového prehliadača. Viac informácii.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close